Návštevnosť
Návštevnosť:
ON LINE: 2
DNES: 53
TÝŽDEŇ: 969
CELKOM: 658687
Nový koronavírus: ako sa brániť?
Nové ochorenie COVID-19, ktoré sa vo svete šíri, k dnešnému dňu na Slovensku nebolo potvrdené. Úrad verejného zdravotníctva však vydal odporúčania, ako vírusovému ochoreniu predísť, prípadne, ako postupovať, ak zbadáte prvé príznaky.
Čo je koronavírus?
Nový koronavírus spôsobuje akútne respiračné ochorenie –- vírusovú pneumóniu (kvapôčková infekcia). Ide o všeobecné príznaky virózy, respektíve klasických respiračných ochorení, napríklad aj chrípky – teplota nad 38 °C kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, sťažené dýchanie. Pri komplexnejšom vyšetrení býva prítomný RTG nález – zápal pľúc. Inkubačný čas pri tomto type koronavírusu sa uvádza 2 až 14 dní, priemerne 6 dní.
COVID-19 je vírusové ochorenie a neúčinkujú naň antibiotiká. Liečba je symptomatická. U ľudí infikovaných novým koronavírusom sa zahajuje podporná liečba, ktorá zmierňuje príznaky infekcie. K podpornej liečbe sa využívajú bežne dostupné lieky. Liečba je individuálna a vychádza z konkrétnych potrieb pacienta.
Ľudia sa môžu nakaziť od osôb, u ktorých bol koronavírus potvrdený. V prípade, že ste neboli v krajinách, kde sa ochorenie COVID-19 vyskytuje, respektíve ste neboli v kontakte s osobami, ktoré uvedené krajiny navštívili, ide s veľkou pravdepodobnosťou, vzhľadom na prebiehajúcu chrípkovú sezónu, o iné akútne respiračné ochorenie alebo chrípku či chrípke podobné ochorenie, a preto netreba podliehať panike. Samozrejme, aj v takomto prípade je dôležité kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, pretože i tieto ochorenia môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.
Ako sa brániť voči infekcii?
Verejnosti, aj vzhľadom na prebiehajúcu chrípkovú sezónu, odporúčame dodržiavať preventívne opatrenia, ktoré sú účinné vo vzťahu ku kvapôčkovým nákazám:
Návod, ako si dôkladne umyť ruky, nájdete tu:
http://www.uvzsr.sk/docs/letaky/Letak_SD_cistych_ruk_2018.pdf
Predbežné štúdie naznačujú, že koronavírusy môžu na povrchoch pretrvávať niekoľko hodín, až dní. Závisí to od viacerých podmienok - teploty, vlhkosti prostredia, typu povrchu a podobne. V rámci prevencie často čistite povrchy vo vašom okolí dezinfekčnými prostriedkami na báze chlóru alebo alkoholu.
Vrátili ste sa zo zahraničia?
Dovolenkárom, ktorí strávili posledné dni na severe Talianska, odporúča MZ SR, aby v prípade potreby a bližších informácií k ochoreniu COVID-19 kontaktovali odborníkov na telefonických linkách, ktoré rezort pre tento účel zriadil.
Odporúčania pre cestovateľov:
„Ak lekár vysloví podozrenie z ochorenia COVID-19, pričom zodpovedne posúdi klinické a epidemiologické kritériá s dôrazom na cestovateľskú anamnézu, pacient je riešený na príslušnom infektologickom pracovisku, ktoré určí ďalší postup liečby,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.
Na základe aktuálnych informácií o výskyte nového koronavírusu v Taliansku Úrad verejného zdravotníctva SR odporúča zvážiť občanom Slovenskej republiky cestovať do krajín, resp. oblastí, kde je zaznamenané šírenie koronavírusových ochorení. Cestovaním do oblastí, kde sa šíri koronavírus, sa občania vystavia riziku, že sa nakazia a môžu byť prameňom nákazy pre ďalšie osoby.
Odborní pracovníci Úradu verejného zdravotníctva odpovedajú na otázky verejnosti týkajúce sa ochorenia COVID-19 aj v Call centre s nepretržitou prevádzkou:
Telefonické linky prístupné pre verejnosť
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – 0917 222 682
Informovať sa môžete aj prostredníctvom e-mailu na adrese: novykoronavirus@uvzsr.sk