Obec Majcichov
Vítame Vás v obciMajcichov

História

V roku 2006 si obec Majcichov pripomenula 740. výročie ( 1266 ) svojej prvej písomnej zmienky, hoci jej existencia siaha až do obdobia 35 000 rokov p. n. l.. K tomuto jubileu obec vydala knihu Adriany Račkovej – Tradície a piesne z Majcichova a na miestnom obchode Potraviny COOP Jednota bola odhalená pamätná tabuľa miestnemu dekanovi a farárovi Konštantínovi Hurbanovi.

Archeologické náleziská naznačujú, že na území dnešného Majcichova žil praveký človek už v staršej dobe kamennej ( 35 000 – 8 000 rokov p. n. l. ). V literatúre sa častejšie uvádza osídlenie Majcichova z mladšej doby kamennej ( od r. 5 000 – do r. 3 000 p. n. l. ). V tejto súvislosti sa spomína sídlisko ľudu s kultúrou volútovej keramiky. Najčastejšie stopy po predkoch Majcichovčania nachádzajú v dobe bronzovej (od r. 1900 – 700 p. n. l. ), ide o lužickú a velatickú kultúru. V staršej dobe železnej (od r. 700 – 300 p. n. l. ) je známe sídlisko južne od Majcichova, už v katastri obce Hoste, v lokalite Malý háj. Na prelome 5. a 6. storočia nášho letopočtu sa tu usadili Slovania. K zachovaným stopám patrí sídlisko s keramikou pražského typu.

Z 9. storočia je v Majcichove známe od miestnej časti Palaj k Vlčkovskému háju Veľkomoravské ochranné hradisko, ktoré malo rozlohu 3 ha. Archeologický výskum tohto hradiska vykonal Archeologický ústav SAV v Nitre v 60. rokoch 20. storočia a začiatkom 21. storočia. Výskumy tvrdia, že rozloha by mohla byť dokonca až 9 ha. Hradisko ležalo na dôležitej obchodnej križovatke. Je veľmi pravdepodobné, že už v tomto období existoval Majcichov pod názvom Majtech ako malá osada na miestnej dnešnej hornej ulice pod kostolom. Na mieste kostola pravdepodobne stála strážna veža. Okolo Majcichovského hradiska sa vytvorila celá sieť služobných osád. V tomto období Majcichovčania prijali kresťanstvo, ktoré po zániku hradiska upevňovali aj starí maďari v rámci uhorského štátu o čom zase svedčia mnohé maďarské názvy - farkašín(Vlčkovce), Majthény(Majcichov)

Hoci je Majcichov spolu s kostolom písomne doložený z roku 1266 o čom svedčí zápis Nitrianskej kapituly( uložený v Maďarsku v Nitrianskom archíve,  z vyššie spomenutého je isté že obec existovala oveľa skôr)

Do života Majcichova zasiahli Elephanthyovci z Lefantioviec pri Nitre, kráľ Žigmunt Luxemburský, Thurzovci, Františlovi Ujlakymu- Rábskemu biskupovi Wofgangovy, Báthoryovci, Stupavské panstvo, Szegédivoci( vybudovali majer a štyri veľké pivnice na mieste kde dnes stojí KD), Štiavnicke panstvo, Bencsicsovci, Gudicsovci, Abrahámfyovci, Farkasovci, Esterháziovci (z ich obdobia bola ranoveká zemianska kúria, ktorá bola z dôvodu nevyhovujúceho stavu asanovaná), Szegeliovci (kostolu darovali monštranciu, cisórium do kaplnky na cintoríne ktorá je z roku 1697). V pamätnej izbe Jána Palárika sa nachádza obraz, ktorý predstavuje tzv. Majcichovský mier, ktorý symbolizuje koniec cisársko-kuruckých vojen.

Z prvej polovice 18. storočia sa pod kostolom nachádzajú kripty Andreanskych a Szegediovcov. V 18. stor. k vlastníkom obce patrili aj Andrasziovci (socha sv Barbory 1750, kríž pred kostolom 1747).

V Majcichove pôsobil v rokoch 1862-1870 farár a národny dejateľ Ján Palárik, ktorý tu je aj pochovaný a jeho naslednovníci František Richard Osvald, Konštantín Hurban, Michal Kopčan, Jozef Karell a Anton Grman.

V našej súčasnosti Majcichov preslávil ľudový rozprávač strýco Drnaj, vlastným menom Vít Mercel, spisovateľ Konštantín Horecký-čestný občan a Stanislav Valentín ako i spoločnosti so sídlom v Majcichove a to Farma Majcichov a.s, Sweedwood či literárna súťaž Palárikoví nasledovníci.

• ( Porov. KOLLÁR, D.: Majcichov. Monografia obce. Obecný úrad, Majcichov: 1996. )

Mapa chotára z 18. storočia.

Mapa chotára z 18. storočiaHistória obce Majcichov

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Náhodný výber z galérie