AED Defibrilátor je umiestnený pri vstupe do Obecného úradu v Majcichove, č. 606 v zelenej skrinke. Ako postupovať???
Je potrebné telefonátom na číslo 112 alebo 155 privolať pomoc a spolupracovať s operátorom záchrannej služby. Po vykonaní základnej prvej pomoci a po zistení potreby použitia AED - Defibrilátora, je potrebné tento dostať čo najskôr k postihnutému.
AED - Defibrilátor sa nachádza pri vstupe do Obecného úradu v Majcichove č. 606 v zelenej skrinke.
AED je uložený tak, aby bol dobre dostupný všetkými druhmi dopravy. Skrinku, v ktorej je umiestnený otvoríme, neberieme ohľad na prípadný zvuk alarmu alebo rozsvietenie svetiel (prístroj je kvôli vandalom 24h denne strážený). V skrinke sa nachádza samotný AED v uzatvorenom stave a balíček pomocného materiálu. Obe veci vezmeme a BEZPEČNE sa vrátime k postihnutému.
Zachovajte pokoj!
Postihnutého uložíme na chrbát a odstránime mu vrchnú časť oblečenia. Za týmto účelom máme v balíku pomocného materiálu kvalitné nožnice, ktoré nám s tým pomôžu. Rovnako, ak ide o neznámeho človeka, v balíku sa nachádzajú ochranné rukavice – aby si záchranca mohol chrániť svoje zdravie – ktoré je aj v takejto situácii na prvom mieste.
Prístroj otvoríme, pričom hneď sa spustí hlasová navigácia. V jeho hornom kryte sú uložené elektródy v plastovom obale na ktorom je nakreslená silueta človeka s oranžovo vyznačenými miestami nalepenia elektród. Skontrolujeme, či postihnutý nie je na označených miestach nadmerne ochlpený – pretože chĺpky by zabránili kvalitnému kontaktu elektród. Ak vznikne potreba chĺpky odstrániť, v balíčku pomocného materiálu sa nachádzajú pre tento účel dva jednorazové holiace strojčeky.
Elektródy vyberieme z vrchného krytu a prepravný obal roztrhneme po naznačenej línii. Dostane do rúk plastovú podložku s otvorom na dobré uchopenie rukou. Naznačeným spôsobom od označeného rohu odlepíme každú elektródu a bez ohľadu na poradie nalepíme na vyznačené miesta na hrudi pacienta.
Týmto sme spravili všetko pre to, aby sme postihnutému pomohli. Stačí len ďalej počúvať hlasovú navigáciu a robiť len to, na čo nás prístroj vyzve. AED si hneď po nalepení druhej elektródy začne vykonávať potrebné merania, urobí analýzu EKG, určí približnú hmotnosť pacienta a na základe získaných údajov rozhodne čo ďalej. Aká situácie môže nastať? Môže sa stať, že prístroj zachytí pulz normálneho tvaru a usúdi, že zásah nie je potrebný – bodaj by to tak vždy skončilo. Môže s stať, že prístroj usúdi, že je potrebná masáž srdca – takže vás hlasovou navigáciou k tomu vyzve a bude vám pomáhať zvukom určujúcim správny rytmus. Alebo teda prístroj dôjde k záveru, že výboj je nevyhnutne potrebný. V tom okamihu vás hlasová navigácia vyzve ustúpiť od postihnutého – čo treba bez meškania vykonať, nesmiete sa ho po tejto výzve nijak dotýkať. Prístroj potom vykoná nabitie na vypočítanú hodnotu a aplikuje samotný výboj. Po každom výboji vykoná merania, prípadné korekcie nastavenia a ak je to potrebné – aplikuje upravený výboj opäť. My do jeho práce nijak nezasahujeme.
Ak bude zásah AED úspešný zásadne prístroj neodpájame, ani nezatvárame. Treba si uvedomiť, že naďalej beží záznam všetkých hodnôt – čo môže potom pomôcť lekárovi, ale zároveň prístroj aj „stráži“ či je všetko OK. Ak by opäť došlo k zástave, tak už bez nášho pričinenia začne opäť pracovať a robiť všetko pre záchranu života. Jeho odstránenie vykoná až profesionálny záchranár, potom ako si pacienta preberú do opatery.
A aby sme mali informáciu komplet, čo ak by náhodou postihnutým bolo dieťa do cca 8 roku života? Všetko funguje rovnako, len po otvorení prístroja odpojíme inštalované elektródy ťahom za koncovku kábla smerom od prístroja a z balíčka pomocného materiálu vyberieme rovnako zabalené detské elektródy s rovnakou koncovkou kábla. Koncovku zapojíme a poriadne zatlačíme do prístroja. Ten si elektródy otestuje a pokiaľ sú správne zapojené – hlasová navigácia pokračuje ďalej a my môžeme prejsť k ich nalepeniu. Ostatné body zostávajú rovnaké.