Menu
Obec Majcichov
Vítame Vás v obciMajcichov

Symboly

ErbDňa 10.7.1994 sa v Majcichovskom kostole uskutočnilo slávnostné posvätenie erbu, pečate a štandardy vtedajším farárom dp. Mariánom Ondrejkom. Po posvätení vystúpil s prihovorom prof. PhDr. Jozef Šimončič – autor erbu, ktorý vo svojom príhovore hovoril:

Keď sme sa rozhodli na Slovensku udeľovať erby obciam, sledovali sme dva ciele. Najprv historickosť - autentickosť, že my sme tí, ktorí tu boli a aj stále sú. Po druhé – vzbudenie v ľuďoch určitú hrdosť, že tento erb vlastnia, že sú jeho nositeľmi. Udeľovanie erbov sa sústreďuje v Heraldickej komisii pri Ministerstve kultúry, ktorá vždy skúma či obec alebo mesto už nejaký erb malo. Vo vašom prípade sa nám podarilo objaviť starú pečať na písomnosti, ktorú táto obec vydala. Tento erb bol v pečati na štíte a je datovaný rokom 1625, teda už takmer pred 400 rokmi ho vaša obec používala a dnes ste ho dostali ako oficiálny erb obce. Nič sa na ňom nezmenilo. Je to symbolika pre vás trochu záhadná. Obrnené rameno v modrom štíte drží strieborné klasy. Nedrží zbraň. Na ľavej strane je lemeš teda časť pluhu. ktorý je v mnohých erboch Trnavského okresu. Štyri hviezdy sú symbolom pokoja, vernosti a spravodlivosti. Vaša obec má veľkú históriu – je tu hradisko z čias Veľkomoravskej ríše, ktoré ešte doteraz nebolo celkom prebádané. Majcichov je obec, ktorá patrila do Šintavského ale aj Čeklískeho panstva.

Dnes Majcichov dostáva jeden z najkrajších erbov, ktoré sa v tomto okrese našli. Dovoľte mi poznamenať, že tieto erby a pečate hľadáme v priestor medzi Varšavou, Berlínom, Prahou, Viedňou a Budapešťou, lebo tam sú zachované listiny našich obcí. Sem-tam i tu niečo nájdeme. Je to však nesmierne ťažká a komplikovaná robota. Dovolím si tvrdiť, že mať erb je veľmi vzácna vec, to nemajú iné národy – Francúzi, Taliani, o ktorých sa hovorí, že kultúru tlačili pred sebou. Tu má skoro každá obec erb a pečať, ako symbol existencie a bytia, a čím sú staršie, tým sa môžeme nimi viac hrdiť.

Obec

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Fotogaléria

Náhodná fotogaléria

P6070313

Certifikát

Certifikát2024

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:3
DNES:95
TÝŽDEŇ:1896
CELKOM:1110716

nahoru

Partneri Projekty Zaujímavé odkazy